Pokój stołowy w stylu kolonialnym

Pokój stołowy w stylu kolonialnym
Kiedy mieszkasz w domu i możesz sobie pozwolić na wygospodarowanie oddzielnego pomieszczenia na zaaranżowanie jadalni, wówczas możesz się pokusić o stworzenie pokoju stołowego w stylu kolonialnym.

Z takiego pomieszczenia z całą pewnością będą zadowoleni wszyscy mieszkający z tobą domownicy.
Styl kolonialny jest dość specyficznym stylem, łączącym w sobie cechy klasyki oraz egzotyki. Jadalnie w stylu kolonialne są niezwykle eleganckie, a przy tym funkcjonalne i wygodne. Styl ten powstał na początku XIX wieku i przetrwał właściwie do dziś, chociaż obecnie nie cieszy się tak dużą popularnością jak dawniej. Kiedyś jadalnie w stylu kolonialnym były urządzanie przede wszystkim w brytyjskich posiadłościach znajdujących się na terenie Azji oraz Afryki.
Chociaż sam styl kolonialny może nam się kojarzyć nieco z odległą epoką kolonializmu, to w rzeczywistości pomieszczenia jadalne aranżowane w tym stylu należą do niesłychanie oryginalnych i stylowych. W stylu kolonialnym świetnie sprawdzi się zarówno wygodna mała jadalnia w kuchni, jak i pokoju dziennym.
Najważniejszym elementem pokoju stołowego w stylu kolonialnym są oczywiście meble. Powinny być one wykonane na przykład z rattanu. Swoim stylem i charakterem mogą przypominać kraje odległego wschodu, a więc Indie, Indonezję lub Tajlandię. Poza rattanem dobrze będą prezentować się także sprzęty bambusowe.
Stół do jadalni w stylu kolonialnym powinien być stołem masywnym oraz odznaczać się klasycznymi kształtami. Wszystko jednak zależy od tego, jak duże pomieszczenie będziemy aranżować. W małych wnętrzach znacznie lepiej sprawdzi się nieduży stół na przykład o okrągłym kształcie. W pomieszczeniach o niewielkim metrażu dodatkowo zrezygnujmy z niepotrzebnych bibelotów. Ich nadmiar może prowadzić do przytłoczenia.
W jadalni w stylu kolonialnym warto zadbać także o ciekawe dodatki i artykuły dekoracyjne. Mogą to być różnego rodzaju lampy, świeczniki, wazy, figurki. Świetnymi detalami będą również zdobione zasłonki oraz oryginalnie prezentujące się abażury.
Aranżując pokój stołowy w stylu kolonialnym pamiętajmy, że w takim pomieszczeniu najlepiej sprawdzą się tak zwane kolory ziemi. Mogą to być odcienie brązu, a także barwy beżowe i białe. Taka kolorystyka będzie ładnie współgrać z meblami wykonanymi z bambusa lub rattanu.